17 Şubat 2011 Perşembe

Real Application Testing - Database Replay

Real Application Testing - Database Replay

Oracle'ın 10gR2 versiyonu ile aramıza katılan Real Application Testing opsiyonu ve database replay özelliğini anlatmaya çalışacağım. Database replay'in özelliğini, ana veritabanındaki workload'u yani yükü kayıt altına alarak, (capture) test veritabanında yeniden oynatılması olarak ifade edebiliriz. 

Sistemle ilgili bir değişiklik planladığınız zaman, bu bir sürüm yükseltme çalışması ya da işletim sistemi yamasının yüklenmesi olabilir, database replay özelliğini kullanarak işlerin nasıl olabileceğini görebilirsiniz. Tabii bunu yapabilmeniz için bir test ortamınızın olması gerekmektedir. Veritabanının kayıt altına aldığı bu iş yükünü değiştirerek, hızlandırarak veya yavaşlatarak, asenkron uygulamalarla çalıştırarak test ortamında yeniden oynatabilirsiniz. Bu özelliğin bize kattığı ek fayda ise halihazırda olan hataların çözümünün de öngörülebilmesini sağlamaktadır. 

Database replay'in 11g ile kazandırdığı en büyük yenilik şüphesiz yeni oluşturacağımız konfigürasyonun önceden nasıl çalışabileceğini görebilmemizdir. Bir örnek daha vermem gerekirse tek instance koşan veritabanınızda birden fazla instance olmasını yani RAC kurmayı planlıyorsunuz. RAC'i önce test ortamında kurun ve ardından database replay özelliğini kullanarak RAC sisteminizin production üzerinde nasıl performanslı çalışacağını görün. Database replay debug işlemleri için de kullanılabilir. Bilinen bir bug'ın sizi nasıl etkileyebileceğini, upgrade ile çözülüp çözülmeyeceğini görebilirsiniz.

İşyükünün Kaydedilmesi

Database replay özelliğini kullanabilmek için öncelikli olarak bir işyüküne sahip olmamız gerekiyor. Bu işyükü kaydını da ana veritabanından alıyoruz. İşyükünün kayıt altına alınmasının emrini Oracle veritabanına verdiğimiz zaman bize "capture files" adı verilen ve işletim sistemi üzerinde bulunan binary dosyalar üretecektir. Bu dosyaların içerisinde de Oracle veritabanına dışarıdan bağlanan client'ların yaptıkları kayıt altına alınacaktır. Dilerseniz Oracle'ın oluşturduğu bu binary dosyaları farklı konumlarda da kaydettirebilirsiniz. Peki, "client'ların yaptıkları" derken neyi kastediyorum? SQL cümleleri, bind variable'lar, işlem (transaction) gibi bilgileri belirtmek istiyorum. Arka plan görevlerinin oluşturduğu aktiviteler ve veritabanındaki zamanlandırılmış görevler  (scheduler jobs - DBMS_SCHEDULER) bu işyükü kapsamında ilgili binary dosyalara yazılmazlar. Bu binary dosyalar aynı zamanda platform bağımsızdır ve herhangi başka bir sisteme taşınabilir. 

İşyükünün başlatılmasından önce yapılması gereken bazı işlemler bulunmaktadır. İlk önce test sistemini nasıl ayağa kaldıracağınızın planını kurmanız gerekmektedir. Bunu yapabilmek için izleyebileceğiniz yöntemler arasında;

1) Recovery Manager'ın DUPLICATE komutu,
2) Snapshot Standby özelliği,
3) Data Pump import ve export özelliği bulunmaktadır.

Bir anlamda ana veritabanı ile oluşacak yeni test veritabanını mantıksal ve fiziksel olarak eşlemeye çalışmaktayız. Tabii birebir aynı olması söz konusu değil zira buradaki amacımız oldukça benzer veritabanlarını test etmektir. 

Bi işyükünün oluşmasını başlatmadan önce Oracle'ın tavsiye ettiği yöntemler bulunmaktadır. Mesela bir tanesi veritabanının yeniden başlatılmasıdır. Peki neden? Veritabanını yeniden başlattığınız zaman var olan bütün transaction'lar sonlanmış, kimi commit edilmiş kimi de rollback edilmiş olacaktır. Veritabanı işyükünün başlangıç noktasında tutarlı bir veritabanımız olacaktır. Bu, testin yapılması için önemlidir ve testin kalitesini etkiler. Eğer veritabanını yeniden başlatmadan bir işyükü kaydına başlarsak, halihazırda iş yapan işlemlerin önceki kayıtları database replay özelliği tarafından kaydedilemeyecektir. Kalitesini etkiler ifadesini kullanmıştım, aslında kalitesinin sonuçları hata ile de sonuçlanabilir. Veritabanının yeniden başlatılması demek işlerin kesintiye uğraması demektir. Bunu yapacağınız zamanı iyi planlamanız gerekmektedir. Nasıl bir yedeği alacağınız zaman RMAN'in java pool'u kullanacağını bildiğiniz ve veritabanı performansını çok da olmasa yine de etkileyebileceğini bildiğiniz gibi database replay'e de aynı hakları tanımanız gerekmektedir. Uykusuz bir başka gece istiyorsanız database replay sizi bekliyor diyebilirim. 

Veritabanını yeniden başlattınız, sonra yapmanız gereken işyükü kaydını hiçbir kullanıcı işlemi başlamadan önce devreye almanızdır. Aksi halde veritabanını yeniden başlatmanızın amaca hizmet etmesi yine ortadan kalkacaktır. Veritabanını restricted modda açmak (STARTUP RESTRICT) ve RESTRICTED SESSION hakkı olmayan kimseyi veritabanına almamak bir yöntem olabilir. ALTER SYSTEM DISABLE RESTRICTED SESSION ile veritabanını restricted session özelliğinden çıkartabilirsiniz. 

Varsayılan olarak bütün kullanıcı işlemleri ve bağlantıları database replay'in işyükü kaydı tarafından kayıt altına alınacaktır. Bunu gerçekten ister misiniz yoksa bir filtreleme olsa fena olmaz mı? İşyükünü kaydı sırasında dilediğiniz kullanıcı session'ını işlem içerisine alabilir ya da dışarıda bırakabilirsiniz. Yalnız burada şöyle bir durum söz konusu, işyükü için filtrelemeyi ya dahil ederek ya da hariç tutarak yapabilirsiniz. Hem belirli kullanıcıları dahil ederek hem de belirli kullanıcıları hariç tutarak işyükü kaydına başlayamıyorsunuz. Bu özelliği belki de gelecekteki sürümler için saklıyor olabilirler mi?

Yine bir işyüküne başlamadan önce az önce bahsettiğim binary dosyaların nerede oluşturulacağına karar verebilirsiniz. Burada dikkatli olmalısınız ve binary dosyaların oluşturulacağı alanın boyutu %100 olmamalı. Aksi halde işyükünün kayıt edilmesi duracaktır. İşyükünün kaydedeceği dosya boyutunu önceden tahmin etmek isterseniz 3-5 dakikalık bir işyükü kaydı oluşturun ve istediğiniz süreye göre boyutlandırın. Bu boyutlandırma sonrasında binary'leri kaydedeceğiniz disk'i ve disk boyutunu belirleyebilirsiniz. 

İşyükü Kaydının Kısıtlamaları

Bir işyükü kaydı sırasında aşağıdaki özellikler kayıt altına alınmamaktadır;

1) SQL*Loader gibi araçlar tarafından yapılan ve dışarıdaki dosyalardan gelen direkt yazma işlemleri,
2) PL/SQL tabanlı olmayan Advanced Queuing özelliğinin kullanılması,
3) Flashback sorgularının tamamı,
4) OCI tabanlı obje taramaları,
5) SQL tabanlı olmayan obje erişimleri,
6) "Distributed Transaction" yani 2PC ve uzak veritabanlarına yapılan işlemler kaydedilmemektedir.

Bunlara ek olarak yukarıda bahsettiğim arka plan görevlerini ve zamanlanmış görevleri de ekleyebilirsiniz.

İşyükünün Devreye Alınması ve Devreden Çıkartılması

10gR2'nin EM ekranlarını incelediyseniz Database Replay özelliğini görmüş ve farkına varmış olmalısınız. Vaysayılan olarak işyükü kaydı bir 10gR2 veritabanı için kapalı gelmektedir. Bu özelliği devreye almak ya da devreden çıkartmak için PRE_11G_ENABLE_CAPTURE parametresinin yardımına başvurabilirsiniz. Bu parametre yalnızca 10gR2 için geçerlidir ve 11gR1 ve sonrası versiyonlar için database replay zaten varsayılan olarak kullanılabilir haldedir. 11gR1 ve sonrası için bu parametreye ihtiyacınız yoktur. 

Bir 10gR2 veritabanı için işyükü kaydınız devreye aşağıdaki script'i kullanarak alabilirsiniz;

SQL> @$ORACLE_HOME/rdbms/admin/wrrenbl.sql

wrrenbl.sql script'i bir ALTER SYSTEM komutu çalıştırarak PRE_11G_ENABLE_CAPTURE parametresini TRUE yapacak ve bu değişikliği hem memory'de hem de spfile içerisinde yapacaktır. Yani dinamik olarak değiştirilebilen bir parametredir tabii veritabanı spfile kullanıyorsa. 

Bir 10gR2 veritabanı için işyükü kaydınız devreden aşağıdaki script'i kullanarak çıkartabilirsiniz;

SQL> @$ORACLE_HOME/rdbms/admin/wrrdsbl.sql

enbl, enable, dsbl disable'ı simgelemektedir. Aynı şekilde yukarıdaki script bir ALTER SYSTEM komutu çalıştıracak ve PRE_11G_ENABLE_CAPTURE parametresini FALSE yapacaktır. 

İşyükünün Kaydının Başlatılması

Bir işyükü kaydını enterprise manager veya ilgili API'leri kullanarak yapabilirsiniz. Eğer enterprise manager yoksa çıkış yolunuz her zamanki gibi vardır. Ben her iki yolu da açıklamaya çalışacağım;

Enterprise Manager Aracılığıyla Başlatmak;

1) EM ana ekranından "Software and Support" alanına geçiyoruz ve Real Application Testing içinde bulunan "Database Replay" tuşuna basıyoruz.


2) "Go to Task" kolonunda bulunan işyükü görevlerinin ilgili olanına tıklıyoruz. 


3) Devam etmeden önce bütün önkoşulları sağladığınızdan bir kere daha emin olunuz. Bu yazımda önkoşullardan bahsetmiştim. Bütün koşulların sağlandığına kanaat getirdiğiniz zaman "Next" tuşuna basınız.


4) İşyükü kaydının opsiyonlarını seçiniz. Seçimlerinizi tamamladıktan sonra "Next" tuşuna basınız.


5) İşyükü kayının parametrelerini seçiniz. Seçimlerinizi tamamladıktan sonra "Next" tuşuna basınız. Buradaki veritabanı kapatma opsiyonlarını önceki yazılarımdan öğrenebilirsiniz.


6) "Job Parameters"ın altındaki bilgileri giriniz ve zamanlanacak görevi, içeriği ile birlikte tanımlayınız.
7) "Job Schedules"ın altındaki bilgileri giriniz ve zamanlanacak görevin hangi zaman diliminde çalışmasını istediğini ifade ediniz. 
8) "Job Credentials"ın altındaki bilgileri giriniz ve işletim sistemi ve veritabanı için bağlantı tanımlamalarını ifade ediniz. 6, 7 ve 8nci maddeleri tamamladığınız zaman "Next" tuşuna basınız.


9) Zamanlanmış görevin bilgilerini yeniden kontrol ediniz ve çalışmasını istiyorsanız "Submit" değişmesini istediğiniz parametreler veya bilgiler varsa "Back" tuşuna basınız ya da "Cancel" ile yaptıklarınızı iptal ediniz. 
10) İşyükünün çalışması ve kayıt altına alınması başladığı zaman yine EM aracılığı ile bu süreci takip edebilirsiniz.

İşyükü Kaydının Enterprise Manager Aracılığıyla Takip Edilmesi

Database Replay özelliği ile devreye aldığımız işyükü kaydının gözlenmesinin ana aracı Enterprise Manager'dır. EM kullanarak;

a) Aktif bir işyükünü gözlemleyebilir veya durdurabilirsiniz.
b) Tamamlanmış bir işyüküne bakabilir veya silebilirsiniz.

Aktif bir işyükü kaydının gözlemlenmesi için;

1) "Software and Support" EM sayfasında "Real Application Testing" opsiyonu altındaki "Database Replay" tuşuna basınız.
2) "Active Capture and Replay" altındaki iş yükünü seçerek, "View" tuşuna basınız;3) "Summary" altında işyükü ile ilgili gerekli bilgiler sunulmaktadır.
4) İşyükünün profilini görmek isterseniz "Workload Profile" tuşuna tıklayınız. 
5) İşyükü filtrelemelerini incelemek isterseniz "Workload Filters" tuşuna tıklayınız. 
6) "OK" tuşuna basarak Database Replay sayfasına dönebilirsiniz.

Aktif bir işyükü kaydını durdurmak için;

1) "Software and Support" EM sayfasında "Real Application Testing" opsiyonu altındaki "Database Replay" tuşuna basınız.
2) "Active Capture and Replay" altındaki ilgili işyükünü seçiniz ve "Stop" tuşuna basınız.
3) Seçtiğiniz işyükünü gerçekten durdurmak istiyorsanız işleminizi "Yes" tuşuna basarak onaylayınız. Bunu yaptığınız zaman karşınıza "Export AWR Data" sayfası gelecektir.
4) AWR verisinin export etmek isterseniz "Yes" tuşuna basınız. Bu sayede yarıda kestiğiniz işyükü kaydının AWR raporunu elde edebilir ve olanları görebilirsiniz. "No" tuşuna basmış olsanız bile sonradan da ilgili AWR raporunu görüntüleyebilirsiniz.

Tamamlanmış bir işyükü kaydınız yönetmek için ise;

1) "Software and Support" EM sayfasında "Real Application Testing" opsiyonu altındaki "Database Replay" tuşuna basınız.
2) "Workload Capture History" tuşuna basınız ve aşağıdaki ekranı görünüz.


3) Seçtiğiniz işyükünü silmek isterseniz "Delete" tuşuna basınız. Bu komut ile belirttiğiniz dizindeki binary kayıt dosyaları silinecektir.
4) "Export AWR Data" tuşuna basarak bu süreçteki AWR raporunu görebilirsiniz ve export edebilirsiniz.
5) Seçtiğiniz işyükünün detaylarını "View" tuşuna basarak görüntüleyebilirsiniz.
6) "Summary" altında seçtiğiniz işyükünün özelliklerini ve ilgili bilgilerini görüntüleyebilirsiniz.
7) "Workload Profile" altında işyükünün profillerini görebilirsiniz.
8) "Workload Filters" altıda işyüküne dahil olan veya olmayan bütün filtreleri görebilirsiniz.
9) "Database Replay" ekranına "OK" tuşuna basarak geri dönebilirsiniz.

API Aracılığıyla Başlatmak;

Enterprise Manager'ımız yoksa Database Replay'i kullanamayacağımız sonucu ortaya çıkmamaktadır. DBMS_WORKLOAD_CAPTURE paketi kurulum sırasında tanımlanan bir pakettir.

Öncelikli olarak bir filtre tanımlama nasıl yapılır ve bir filtre nasıl silinir bunlara bakalım;

BEGIN
DBMS_WORKLOAD_CAPTURE.ADD_FILTER(
fname=>'OGAN_FILTRE',
fattribute=>'KULLANICI',
fvalue=>'DENEME_KULLANICI'
);
END;
/

Bir işyükünden filtreyi kaldırmak içinse;

BEGIN
DBMS_WORKLOAD_CAPTURE.DELETE_FILTER(
fname=>'OGAN_FILTRE',
);
END;
/

İşyükünü yine API aracılığı ile başlatabilmek için kullanabileceğiniz örnek script aşağıdadır;

BEGIN
DBMS_WORKLOAD_CAPTURE.START_CAPTURE(
name=>'OGAN_CAPTURE',
dir=>'ogan_dizin',
duration=>1200,
capture_sts=>TRUE,
sts_cap_interval=>450
);
END;
/


Burada açıklamak istediğim START_CAPTURE parametresi capture_sts'dir. Bu parametre TRUE ise SQL tuning set'leri de işyükü kaydına dahil edilecektir. Bu özellik RAC veritabanları için geçerli değildir. sts_cap_interval ise saniye cinsinden bir değerdir ve SQL tuning set'lerin kaydedileceği cursor aralığını vermektedir. Varsayılan değeri eğer belirtmezsek 300 saniyedir. 300 saniyeden daha az değerler atamak tavsiye edilmemektedir zira performansı düşürebilmektedir (yeni cursor'lar sürekli açılacaktır).

API aracılığı ile çalışmakta olan bir bir işyükünü durdurmak için aşağıdaki script'i koşabilirsiniz;

BEGIN
DBMS_WORKLOAD_CAPTURE.FINISH_CAPTURE();
END;
/

Buraya kadar umarım her şey yolundadır. API kullanarak bazı sistemleri oluşturmak ve kullanmak EM'ye göre nispeten daha kolay olsa da (burada olduğu gibi) siyah beyaz karışık bir ekrana bakmak kimi zaman canınızı sıkabilir. Öğrenmek ve bilginizi pekiştirmek için database replay kullanacaksanız benim tavsiyem API kullanmanızdır. EM aracılığı ile her zaman yapabilirsiniz fakat gerçek hayatta her gittiğiniz yerde veya çalıştığınız ortamda EM kurulu olmayabilir. Benim gördüğüm kurulu olsa da çoğu zaman patlamış, çalışmaz halde oluyor ve emca repository'sinin yeniden yaratılması ile karşılaşıyorum. Çok alakasız olacak ama hemen bir dip not vereceğim, kızmak yok. EM repository'si yaratılırken ve düşürülürken veritabanı QUIESCE moduna alınır ve işlem bittiği zaman çıkartılır. Quiesce modunda olan bir veritabanının durumunu v$instance dinamik performans görüntüsünden görebilirsiniz. Bu modda bağlı olan kullanıcıların hiçbir işlem yapması uygun görülmez ve asılı kalırlar. Mesai saatleri içerisinde yaparsanız Oracle danışmanlığını bir kenara bırakmanız gerekebilir, aman dikkat.

Gelelim API kullanarak AWR export'unu nasıl alabileceğinize;

BEGIN
DBMS_WORKLOAD_CAPTURE.EXPORT_AWR(capture_id=>1);
END;
/


Evet, API ile EM'nin yapabildiklerinin tamamını yapabileceğimizi ifade etmiştim. Şimdi ise gözlemleme kısmında neler yapabileceğimiz. Bakmanız gerekecek iki tane data dictionary görüntüsü bulunmaktadır.

Bunlar;

DBA_WORKLOAD_CAPTURES ve DBA_WORKLOAD_FILTERS.

İşyükünü tanımladık, başlattık ve aldık. Şimdi ise uygulama kısmına geldik. Sıradaki konuda aldığımız işyükünü nasıl uygulayacağımızı göstereceğim.

İşyükünün Yeniden Oynatılması

Replay, yani yeniden oynatma olarak adlandıralım. Yeniden oynatmaya başlamadan önce test veritabanımızın ve sistemimizin hazır olduğuna emin olmalıyız. RMAN DUPLICATE komutu ile test veritabanımızı oluşturduktan sonra test sistemi üzerindeki sistem zamanını da işyükü kaydının başladığı zamana döndürmemiz tavsiye edilmektedir. Bu, gerçek sonucu elde etmeniz için önemlidir.

İşyükünün binary dosyalarının test sistemine kopyalanmış olması gerekmektedir ve sistem üzerinde, ilgili dizin altında bulunmalıdır. 

İşyükünü yeniden oynatmak için her zmaanki gibi iki seçeneğiniz bulunmaktadır, EM ve API.

Enterprise Manager aracılığı ile işyükünün yeniden oynatılması;

1) "Software and Support" EM sayfasında "Real Application Testing" opsiyonu altındaki "Database Replay" tuşuna basınız.
2) "Go to Task" altındaki ilgili ikona basınız.


3) "Directory Object" listesindeki ilgili dizini seçiniz. Bu dizin işyükü kayıt binary dosyalarının bulunduğu dizin olmalıdır. 


4) Daha geniş bilgiye sahip olmak isterseniz "Capture Details" tuşuna basınız ve gerekli bilgileri görünüz.
5) "Set Up Replay" tuşuna basınız. 
6) Yine daha önce bahsettiğim önkoşulların sağlandığını bir defa daha kontrol ediniz.
7) Yeniden oynatılması planlanan işyükünün birincil opsiyonlarını inceleyiniz.


8) "Replay Name" alanından bu yeniden oynatım için bir isim verebilirsiniz.
9) "SQL Performance Analyzer" altından SQL tuning set içerisinde SQL cümlelerinin kaydedilip kaydedilmeyeceğini belirleyebilirsiniz.
10) "Next" tuşuna bastığımız zaman karşımıza "Customize Options" sayfası gelecektir.


11) Bağlantı dizilerini yeniden ayarlayınız ve test veritabanında olacak şekilde olduğundan emin olunuz. Aksi halde client'ların yapacağı operasyonlar yapılamayacaktır. Burası oldukça önemli. "Test Connection" tuşuna basarak tanımladığınız bağlantıyı test edebilirsiniz.
12) Yeniden oynatmayla ilgili parametreleri bu maddede seçiyoruz. İlgili parametrelerle ilgili gerekli açıklamaları EM ekranından görebilirsiniz.


13) Yeniden oynatım sırasında kullanılacak client'ların hazır olduğuna emin oluyoruz. wrc işletim sistemi çalıştırılabilirini kullanarak client'ların hazır olduğundan bir defa daha emin oluyoruz ve "Wait for Client Connections" ekranını görüyoruz.


14) Yeniden oynatım client'larını başlatınız. Bütün client'lar bağlandığı zaman "Next" tuşuna basınız. Bu sayede "Review Page" ekranına yönlendirileceksiniz.


15) "Submit" tuşuna basarak yeniden oynatımı devreye alınız.

Şimdi bu yaptıklarımızı bir de API kullanarak tekrarlayalım;

DBMS_WORKLOAD_REPLAY paketinin diğer prosedür ve fonksiyonlarını kullanarak yolumuza devam ediyoruz.

BEGIN
DBMS_WORKLOAD_REPLAY.INITIALIZE_REPLAY(
replay_name=>'OGAN_REPLAY',
replay_dir=>'OGAN_DIZIN'
);
END;
/

Yukarıdaki komut ile OGAN_REPLAY'ine ait binary'ler OGAN_DIZIN'den çıkartıldı.

Client'ların bağlanması için bağlantı dizilerini yeniden tanımlıyoruz.

BEGIN
DBMS_WORKLOAD_REPLAY.REMAP_CONNECTION(
connection_id=>100,
replay_connection=> 'ogan_database:4433/ogan_servis'
);
END;
/


Yeniden oynatımla ilgili opsiyonları tanımlamak için aşağıdaki PL/SQL bloğunu koşuyoruz;

BEGIN
DBMS_WORKLOAD_REPLAY.PREPARE_REPLAY(
synchronization=>TRUE
capture_sts=> FALSE
sts_cap_interval=>300
);
END;
/


Bu noktada filtre eklemek ve silmek daha önce gösterdiğim PL/SQL blokları aracılığı ile yapılmaktadır. Burada ek olarak bir filtre seti nasıl yaratılır ve atanır, onu göstereceğim;

BEGIN
DBMS_WORKLOAD_REPLAY.CREATE_FILTER_SET(
replay_dir=>'OGAN_DIZIN',
filter_set=>'oganreplayfiltreleri'
default_action=>'INCLUDE'
);
END;
/


BEGIN
DBMS_WORKLOAD_REPLAY.USE_FILTER_SET(
filter_set=>'oganreplayfiltreleri'
);
END;
/


Yeniden oynatımla ilgili bir "timeout" süresi tanımlayabilirsiniz. İşler kötü gittiği zaman operasyonu yarıda kesebilecek bir opsiyondur. SET_REPLAY_TIMEOUT prosedürü ile bu süreci Oracle'a anlatabilirsiniz.

BEGIN
DBMS_WORKLOAD_REPLAY.SET_REPLAY_TIMEOUT(
enabled=>TRUE,
min_delay=>10,
max_delay=>95,
delay_factor=>10
);
END;
/

max_delay ve min_delay parametreleri bu sefer dakika cinsindendir, saniye değildir. min_delay için varsayılan değer 10 dakika iken, max_delay için 120 dakikadır. Boş geçtiğiniz zaman bu değerler atanacaktır. delay_factor parametresi ise min_delay ile max_delay arasındaki gecikme zaman faktörünü belirlemektedir. Varsayılan değeri 8 kattır.

Yeniden oynatım timeout ayarlamalarını görüntülemek için aşağıdaki bloğu koşabilirsiniz;

DECLARE
enabled boolean;
min_delay number;
max_delay number;
delay_factor number;
BEGIN
DBMS_WORKLOAD_REPLAY.GET_REPLAY_TIMEOUT(
enabled,
min_delay,
max_delay,
delay_factor
);
END;
/

Aldığımız işyükü kaydının özelliklerini ve nasıl çalışmasını istediğimizi API kullanarak ifade ettik. Şimdi ise sıra yine API aracılığı ile nasıl çalıştıracağımızı göstermekte. Bize yardımcı olacak ilk prosedür START_REPLAY'dir.

BEGIN
DBMS_WORKLOAD_REPLAY.START_REPLAY();
END;
/


Çalışmakta olan ve halihazırda operasyona devam eden bir yeniden oynatım işyükünü duraklatmak ve duraklattığımız bir yeniden oynatım işyükünü yeniden koşturmak için sırasıyla;

BEGIN
DBMS_WORKLOAD_REPLAY.PAUSE_REPLAY();
END;
/


BEGIN
DBMS_WORKLOAD_REPLAY.RESUME_REPLAY();
END;
/


Beğenmediniz, tamamen iptal etmeye karar verdiniz. Aşağıdaki blok sizin için;

BEGIN
DBMS_WORKLOAD_REPLAY.CANCEL_REPLAY();
END;
/


Bir de yine AWR raporlarını export olarak alabiliyorsunuz bunun için de önceden gösterdiğim EXPORT_AWR prosedürünü kullanabilirsiniz.

İşyükü yeniden oynatımının nasıl gittiğini anlamak için EM'ye ihtiyacınız olmasa da yine karanlıklar diyarına bir yolculuk yapabilir ve aşağıdaki data dictionary görüntülerini ve dinamik performans görüntüsünü kullanabilirsiniz;

DBA_WORKLOAD_CAPTURES
DBA_WORKLOAD_FILTERS
DBA_WORKLOAD_REPLAYS
DBA_WORKLOAD_REPLAY_DIVERGENCE
DBA_WORKLOAD_REPLAY_FILTER_SET
DBA_WORKLOAD_CONNECTION_MAP
V$WORKLOAD_REPLAY_THREAD

Peki, şimdi ise Enterprise Manager'a geri dönelim ve koştuğumuz bir işyükü yeniden oynatımının nasıl gittiğini görelim;

1) "Software and Support" EM sayfasında "Real Application Testing" opsiyonu altındaki "Database Replay" tuşuna basınız
2) "Active Capture and Replay" altındaki iş yükünü seçerek, "View" tuşuna basınız;3) "Status" kısmından yeniden oynatımın ne durumda olduğunu görünüz. "In Progress" durumunda olan bir yeniden oynatımının yanında "Stop Replay" tuşu gözükecektir. Yeniden oynatımı durdurmak için bu tuşa basınız. 

Bitmiş bir yeniden oynatımı incelemek ve görüntülemek içinse;

1) "Software and Support" EM sayfasında "Real Application Testing" opsiyonu altındaki "Database Replay" tuşuna basınız
2) "Go to Task" altındaki ilgili ikona basınız.
3) "Directory Object" altında hangi dizinde binary'lerimizin bulunduğunu gösterelim.
4) "Replay History" ekranından ilgili işyükü kaydının daha önce nasıl oynatıldığını inceleyebiliriz. İlgili yeniden oynatımı seçip, "View" tuşuna basınız.
5) "Summary" altında yeniden oynatımla ilgili detaylı bilgileri bulabilirsiniz.
6) "Workload Profile" altından işyükü profilleri ile ilgili bilgilere sahip olabilirsiniz. Aşağıdaki ekran görüntüleri inceleyebileceğiniz verileri göstermektedir. Başlatılan zaman, geçen zaman, kullanıcıların çağırdıkları işlemler ve detaylı kıyaslama bilgileri gösterilmektedir.
7) "Connection Mapping" altından bağlantı dizileri (kullanılan) bilgilerine erişebilirsiniz.
8) "Replay Parameters" altından yeniden oynatım sırasında kullanılan parametre listesini görüntüleyebilirsiniz.
9) "Report" sekmesi altından dilediğiniz raporu çekebilirsiniz.


Yukarıda EM ve API aracılığı ile yeniden oynatım ve işyükü bilgilerinin nasıl izlenebileceğini, iptal edilebileceğini, duraklatılıp, yeniden nasıl başlatılabileceğini gösterdim.

İşin aslı çok kapsamlı bir makale hazırlamadan, direkt olarak Real Application Testing opsiyonunu ve Database Replay'i açıklamak istemiştim ama database replay'den hiç bahsetmediğimi ve nasıl kullanabileceğini göstermediğimi hatırladım. Umarım faydalı bir makale olmuştur. Database Replay gerçekten kullanılabilecek bir özelliktir fakat ifade ettiğim üzere çoğu zaman bir test ortamı bulamıyoruz. Test ortamının olduğu sistemlerde de test ile ana veritabanının işletim sistemi düzeyleri ve özellikleri farklı olabiliyor. Velhasıl eğer sağlam bir test sisteminiz varsa ve ana veritabanının bulunduğu sunucu ile aynı özelliklere sahipse ve siz bir "test" yapmak istiyorsanız, bu makaleden faydalanmanızı ümit ediyorum.

Son olarak bir itirafta bulunmak istiyorum. Real Application Testing'i ilk gördüğüm zaman ne olduğunu anlamam zaman almıştı. Database Replay ile 10gR2 kullanırken tanıştığım zaman ilgi alanıma girmişti fakat çok kullanıldığına rastlamamıştım. İşin aslı birlikte çalıştığım veritabanı yöneticilerinden de bugüne kadar "Database Replay" konusunda bir tek kelime bile duymadım. Heralde farklı sebepleri vardır :)

Database Replay ve Real Application Testing konusu "Oracle Database 11g: Performance Tuning" eğitimlerinde gösterilmektedir. Ek bilgi olarak bu eğitimi aldıktan sonra Oracle Certified Expert olabilmek için 1Z0-054 kodlu sınavı satın alabilirsiniz. Eğer OCP sertifikanız varsa eğitime katılmadan, direkt olarak sınava girebilirsiniz. Detaylı bilgi için;

http://education.oracle.com/
http://certification.oracle.com/

İyi geceler.

Ogan

1 yorum:

Ugur Inal dedi ki...

Gerçekten çok güzel bir yazı olmuş Database Replay ile ilgili. Eline sağlık bu güzel harman için.

Takip et: @oganozdogan