17 Mart 2008 Pazartesi

SQL NEDİR ?

Merhaba,

RDBMS (Relational DataBase Management Systems), yani "İlişkisel veritabanı yönetim sistemleri"'nin temeli 1980'li yıllarda atılmıştır. IBM tarafından Oracle tarafında geçen ve 2003 yılında vefat eden Dr. Edgar J. Codd bu temelin atılmasında çok büyük rol oynamıştır.

İlişkisel veritabanının mantığı veriye daha hızlı ve sağlam ulaşmaktan geçer, diyebiliriz. Veri modelleri arasındaki bağlar birbirleri ile ilişkilendirildiği zaman mantıklı ve stabil sonuçlar elde edildiği anlaşılmıştır.

Bu andan itibaren SQL (Structured Query Language)'in önemi o yıllardan başlayarak hızlı bir şekilde artmıştır. Devamında gelen PL/SQL (Procedural Language) ile de günlük veritabanı yönetimi işlemlerimiz için de bir dönüm noktası olmuştur.

Aslında bu yazımda SQL'den bahsetmek istiyorum. SQL'i nerelerde, neden, ne zaman ve ne için kullanıyoruz ona bakalım.

SQL sorgularını, ilişkisel veritabanına ait tablolardaki verileri çekmek ve görüntülemek için kullanabiliriz. Bu verileri, birbirine bağlı olan tablolarla birleştirip farklı sonuçlar görmeyi sağlayabiliriz. Bu sonuçları bi view'da tutup, her seferinde uzun sorgular yazmak yerine o view'u sorgulayarak ulaşabiliriz.

Tablolar, sequenceler, synonymler, viewlar vb. objeler yaratmak için SQL kullanırız. Kullanıcı yaratmak, haklar dağıtmak, dağıtılan hakları geri almak ve kullanıcıları düşürmek için de kullanırız.

Başka veritabanlarında kendi veritabanımıza bağlı iken sorgular çalıştırabilir, gerekli yetkilerimiz varsa bu yetkiler doğrultusunda veritabanının yapısını değiştirebiliriz.

Veritabanının memory parametrelerini değiştirebilir, daha hızlı ve performanslı çalışmasını sağlayabiliriz.

Veritabanının yedeğini alabilir, aldığımız yedekten dönebilir ve veritabanını kapatıp, açabiliriz.

Oracle veritabanında kayıtlı olan paketlerden özel fonksiyonları kullarak hesaplama işlemlerimiz yapabiliriz. X$ tablolarından alınan V$ view'ları ile de veritabanının monitör edilmesinde kritik rol oynayan verileri görebilir, değiştirebiliriz.

Velhasıl, Oracle'ın kurulum anından, kaldırdığımız ana kadar SQL ile her işimizi belirli düzeylerde görebiliriz. Çok daha ileri durumlarda, mesela veritabanına giren kullanıcıların takip edilmesi gibi, PL/SQL'e başvurabiliriz. O kademede ise işlerimiz çok daha rahat olacaktır, PL/SQL ile.

ANSI standartlarının belirlediği SQL sorguları, günümüzde bütün ilişkisel veritabanlarında desteklenmektedir. Oracle'a ait bazı sorgu çeşitleri vardır ve sadece Oracle veritabanlarında kullanılabilir. Aslında ANSI standarları uyarınca bilinen SQL her veritabanında hayat kurtarabilir.

Oracle veritabanı SQL'in olduğu yerde başlar ve olmadığı yerde biter. SQL sorgularının çalıştırılmadığı bir veritabanı olamaz, düşünülemez.

İyi çalışmalar.

Ogan

Hiç yorum yok:

Takip et: @oganozdogan